چهل روز پیرایش

گامهایی با مسیح به سوی رستاخیز

راهنمایی برای یک سفر روحانی چهل روزه

اول مارس تا ۱۶ آوریل ۲۰۱۷

از انتشارات انجمن کتاب‌مقدّس ایران در غربت

مقدمه

سیری به اورشلیم ... از خاکسترهای مرگ تا قیامت از مردگان، دورانی است برای بازگشت، برای تغییر مسیر زندگی، برای توبه. وقتی که خود و منیتِ قدیمی‌مان را مرده انگاریم، آنگاه می‌توانیم طعم زیستن ابدی با عیسی مسیح را بچشیم.
گام اول اینست که بپذیریم که فانی هستیم. یکی از تصاویری که درک عمیقی از فانی بودنمان به ما می‌دهد نهادن علامت صلیب بر پیشانی‌هایمان است. وقتی که در روز چهارشنبهٔ خاکستر، نقش صلیب را بر پیشانی‌های خود می‌نهیم، این کلمات را به یاد می‌آوریم: «از خاک هستی و دوباره خاک خواهی شد.» (پیدایش ۳: ۱۹) خاکستر نشانهٔ گرد و غبارها و آلودگی‌های زندگی ماست و نیز یادآور اینکه بالاخره روزی همهٔ ما خواهیم مُرد.
با این وجود، ضمن اعتماد به قیام مسیح، به آیات کلام خدا گوش جان فرا می‌دهیم که در هر گام این سفر ما را رهبری می‌کند. ما در پی عیسی مسیح پا به بیابان می‌گذاریم، در مقابل وسوسه‌ها ایستادگی می‌کنیم، روزه می‌گیریم، و همراه با عیسی به سوی اورشلیم و پس از آن تا به صلیب پیش می‌رویم. در این سیر به سوی اورشلیم تلاش ما بر این خواهد بود که خود خدمتی را با از خودگذشتگی در راه صلیب جایگزین نماییم.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†

در مرگ عیسی مسیح
به نظر رسید که راه حل خدا برای بخشش بشر نهایتاً به شکست انجامید.
امّا مرگ در نظر خدا هیچ است.
قیام عیسی مسیح از مردگان، در واقع نمایشگر پیروزی نهایی خدا بر مرگ و نابودی است.
اغلب به نظر می‌رسد که پیغام مرگ این است که زندگی ارزش زیستن ندارد،
که بهترین‌های ما و عمیق‌ترین عواطف ما هیچ ارزشی ندارند.

هنوز به پایان رسیدن مرگ و اندوه را نمی‌بینیم.
امّا عیسی مسیح از مردگان قیام کرد،
تبدیل شد، ولی هنوز همان شخصیت پیشین را داشت.

قیام مسیح از مردگان برای ما پیام دارد.
اینگونه است که می‌فهمیم ارادهٔ خدا در حیات‌بخشی به ما
به مراتب قوی‌تر از نیروی مرگ است.
جلال و شکوه آن زندگی ابدی به مراتب از اندیشهٔ ما فراتر است
امّا آنچه می‌دانیم اینست که با عیسی مسیح خواهیم بود.
این چنین است که مرگ را نیرویی شکست خورده می‌بینیم.
نابودی نهایی آن قطعی است.
وقتی عزیزی فوت می‌کند، ماتم می‌گیریم.
با این وجود، چون امید داریم دل ما آرام می‌گیرد و زندگی آن عزیز را جشن می‌گیریم.
هیچ تراژدی و دردی نمی‌تواند
ارزش و مفهوم زندگی کسی که درگذشته را از بین ببرد.
هیچ چیز ، حتّی مرگ نیز نمی‌تواند ما را
از محبّت خدا در عیسی مسیح، خداوند جدا سازد.
تعداد روزهای ایّام انابت به جز روزهای یکشنبه ۴۰ روز است. (مقایسه شود با ۴۰ روزی که عیسی مسیح پیش از شروع خدمت زمینی‌اش در بیابان بود.)

راهنمای روزانه
این شکل و ظاهر مراسم نیست که مهم است بلکه توبهٔ قلبی ما که به حضور خدای فیض و ‌بخشش تقدیم می‌شود.
«پاره کردن لباس‌هایتان کافی نیست، بگذارید تا قلب شکستهٔ شما اندوهتان را نشان دهد. به سوی خداوند، خدای خود باز گردید، زیرا او کریم و مهربان است. زود خشم نمی‌گیرد و رحمت و محبّت او بی‌پایان است. همیشه برای بخشیدن آماده است و راضی به مجازات شما نیست.» (یوئیل ۲: ۱۳)

روز اول
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:
مزمور ۵ ، یوئیل ۲: ۱-۲ و ۱۲-۱۷ ،‌دوم قرنتیان ۵: ۲۰ب تا ۶: ۱۰ ، انجیل متّی ۶: ۱-۶ و ۱۶-۲۱
دعا و تفکّر
همچنانکه در دعا می‌اندیشید در ایّام انابت امسال چه بکنید، برای انجام کاری برنامه‌ریزی کنید که به نحوی افکار و اندیشه‌های درون دلتان را متعالی سازد.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†

تفکّراتی شخصی در ابتدای ایّام انابت:
وقتی به این می‌اندیشم که اکنون سال ۲۰۱۷ است و من هنوز هم زنده هستم، پدر ما خدا را شکر می‌گویم. انگار همین دیروز بود که همسرم زنده بود و فرزندانمان مدرسه می‌رفتند. در آن روزها افکار و برنامه‌های زیادی داشتم که چه بکنیم و چگونه به اهدافمان دست پیدا کنیم: افکاری چون مدرسهٔ بچه‌ها، پس‌انداز برای مسافرت و خورد و خوراک و امثال اینها. سپس به یاد آوردم که اینک ایّام (فصل) انابت است. ناگهان افکارم متوجّه این شد که سالهاست که از زندگی بر روی زمین لذّت برده‌ام و از محبّت خدا بهره‌مند بوده‌ام. محبّتی که خدا نسبت به من به فراوانی روا داشته است. محبّتی که او به من، فرزندانم، خواهر و برادرانم و سایر عزیزانم بخشیده است. اینچنین بود که ناگهان به خودم آمدم و به یاد آوردم که در سال ۲۰۱۷ زندگی می‌کنم.
البته خانوادهٔ بزگتری نیز دارم یعنی خانوادهٔ مسیحی من. شادمان و شاکر خدا هستم، خدایی که صخرهٔ من و نجات من است. او هدایا و عطایایی به من بخشیده است که از درک من خارج است. از سلامت و قوّت برخوردارم و می‌توانم هر زمان که بخواهم عزیزانم را ببینم.
دوست دارم بدانم که خدای پدر، آن زمان که پسر یگانهٔ خود را برای ما فدا کرد چه احساسی داشت. ما استحقاق این محبّت او را نداشته و نخواهیم داشت. امّا خدا محبّت است و ما را دوست دارد و به همین دلیل راهی پیدا کرد تا ما را حتّی پس از مرگ نیز نزد خود بکشاند و نگاه دارد. بنابراین در این فصل انابت، تلاش می‌کنم که به خدا و
نجات‌دهنده‌ام یعنی عیسی مسیح نزدیک‌تر شوم. شما چه می‌اندیشید؟
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


پنج‌شنبه ۲ مارس ۲۰۱۷

ما علیه خدا گناه ورزیده‌ایم.
«من به گناهان خود اعتراف می‌کن و خطاهایی را که کرده‌ام در نظر دارم. من علیه تو ای خداوند، بلی تنها علیه تو گناه کرده‌ام، و آنچه را که در نظر تو بد است، انجام داده‌ام.» (مزمور ۵۱: ۳-۴الف)
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:
مزمور ۵۱ ، یونس ۳: ۱-۱۰ ، رومیان ۱: ۱-۷
دعا و تفکّر:
در دل خود بیندیشید که چه کارهایی انجام داده‌اید که در نظر خدا اشتباه هستند.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†

جمعه ۳ مارس ۲۰۱۷
خدا همگان را دوست دارد.
«خداوند فرمود: این بوته در عرض یک شب رویید و روز بعد خشک شد. تو هیچ زحمتی برای آن نکشیدی و آن را رشد و نمو ندادی، امّا دلت به حال آن می‌سوزد؟ پس چقدر بیشتر باید دل من برای نینوا بسوزد. شهر بزرگی که بیشتر از صد و بیست هزار بچّه در آن زندگی می‌کنند که هنوز دست چپ و راست خود را نمی‌شناسند.» (یونس ۴: ۱۰-۱۱)
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:
مزمور ۵۱ ، یونس ۴: ۱-۱۱ ، رومیان ۱: ۸-۱۷
دعا و تفکّر:
در دل خود بیندیشید که چه می‌توانید بکنید تا محبّت خدا را به همسایگان و همشهری‌های خود نشان دهید.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†

شنبه ۴ مارس ۲۰۱۷
خدا از ما می‌خواهد که مانند کودکان فروتن بشویم.
«در پادشاهی آسمان، آن کسی از همه بزرگتر است که خود را فروتن سازد و مانند این کودک بشود. کسی که چنین کودکی را به نام من بپذیرد، مرا پذیرفته است.» (انجیل متّی ۱۸: ۴-۵)
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:
مزمور ۵۱ ، اشعیا ۵۸: ۱-۱۲ ، انجیل متّی ۱۸: ۱-۷
دعا و تفکّر:
کودکان عضو کلیسا و نیز کودکان همسایه‌هایتان را به یاد بیاورید.


یکشنبه ۵ مارس ۲۰۱۷

خدا نمیخواهد از حضور او پنهان شویم.
خدای ما، کسانی را که گناه خود را اعتراف میکنند میبخشد و گناهانشان را پاک مینماید. «خوشا به حال کسانیکه گناهانشان آمرزیده و خطاهایشان بخشیده شده است. خوشا به حال کسیکه خداوند او را مجرم نشمارد و کسیکه در او مکر و حیلهای نیست.» (مزمور ۳۲: ۱-۲)
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:
مزمور ۳۲؛ پیدایش ۱: ۱۵-۱۷ و ۳: ۱-۷؛ رومیان ۵: ۱۲-۱۹؛ انجیل متّی ۴: ۱-۱۱
دعا و تفکّر:
دعا کنید و بیاندیشید که چه چیزی را از خدا پنهان میکنید. آن را اعتراف کنید و بخشش الهی را بطلبید تا بتوانید با خوشی او را پرستش نمایید.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


دوشنبه ۶ مارس ۲۰۱۷

خدا در سختیها و مشکلات همراه ماست.
«تو پناهگاه من هستی و مرا از مشکلات نجات میدهی، با آواز بلند خواهم سرایید زیرا تو مرا حمایت کردهای.» (مزمور ۳۲ :۷)
آیا مشکلات و بحرانهای زندگی گرداگرد شما را گرفتهاند؟ آیا به نظر میرسد که مشکلات زندگی برشما چیره شدهاند و راه گریزی به چشم نمیآید؟ کلام مقدّس خدا به ما یادآوری میکند که خود خدا پناهگاه ماست و ما را از مشکلاتمان رهایی میبخشد. چقدر عالی است وقتی از مشکلات رهایی مییابیم برای رهانندهٔ خود، خدا، بسراییم و سرودهای شکرگزاری خود را به حضور او بلند کنیم.
آیات زیر را مطالعه نمایید تا دریابید که خدا چگونه شما را بلند خواهد کرد و چگونه نجاتی عظیم برای شما از آسمان فراهم خواهد نمود.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:
مزمور ۳۲؛ اول پادشاهان ۱۹: ۱-۸ ؛ عبرانیان ۲: ۱۰-۱۸
دعا و تفکّر:
نزد خداوند نجاتدهندهٔ خود دعا کنید و حضور او را در تمام گامهای زندگیتان بطلبید؛ زیرا او پناهگاه شماست اوست که برای شما خواهد جنگید و پیروزی شما در دستان اوست.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


سه شنبه ۷ مارس ۲۰۱۷

با دلیری نزد خدا حاضر شویم.
«کاهن اعظم ما کسی نیست که از همدری با ضعفهای ما بیخبر باشد، بلکه کسی است که درست مانند ما از هر لحاظ وسوسه شد، ولی مرتکب گناه نگردید. پس بیایید تا با دلیری به تخت فیض خدا نزدیک شویم تا رحمت یافته و در وقت احتیاج از او فیض یابیم.» (عبرانیان ۴: ۱۵-۱۶)
اگر به دستهای گناهآلود خود نگاه کنیم، اگر به ضعفهای خود بنگریم، امیدی برای توبه نخواهیم داشت. امّا اگر به آن کسی بنگریم که همچون ما بر روی این زمین زندگی کرد و همدرد مشکلات ما گردید ولی گناه نکرد، میتوانیم امید بیابیم. تنها اوست که میتواند گناهکاران را نجات ببخشد. و او میخواهد که به ما برای زیستنی خدا گونه امید و هدف ببخشد. چنین اعتماد و ایمانی به ما قوّت میبخشد تا از رفتن به نزد او نترسیم بلکه امروز با دلیری و گامهایی استوار نزد او برویم.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:
مزمور ۳۲؛ پیدایش ۴: ۱-۱۶؛ عبرانیان ۴: ۱۴- ۵: ۱۰
دعا و تفکّر:
امروز چه چیزی در زندگی ماست که باید با دلیری آن را نزد تخت فیض خدا ببریم و خواستار بخشش و رحمت الهی او را شویم.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


چهارشنبه ۸ مارس ۲۰۱۷

خدا میخواهد همه نجات پیدا کنند.
«اگر مردی صد گوسفند داشته باشد و یکی از آنها گُم شود آیا او نود و نُه گوسفند دیگر را در کوهسار رها نمیکند و به جستجوی گوسفند گمشده نمیرود؟ هرگاه آن را پیدا کند برای آن یک گوسفند بیشتر شاد میشود، تا برای آن نود و نُه گوسفند دیگر که گُم نشدهاند. به همینطور پدر آسمانی شما نمیخواهد که حتّی یکی از این کوچکان از دست برود.» (متّی ۱۸: ۱۲ب-۱۴)
هر یک از ما برای خدا مهم هستیم. کلام خدا به ما تعلیم میدهد که ارزش ما برای خدا بسیار زیاد است و به همین دلیل است که عیسی مسیح بر روی زمین آمد تا به
دنبال ما بگردد و ما را برای نجات و حیات ابدی نزد خود بخواند. اگر شما هنوز نجات مسیح را تجربه نکردهاید و قلب خود را به او تسلیم ننمودهاید، بدانید که او امروز در جستجوی شماست و در قلب شما را میکوبد. او میخواهد که با شما باشد و شما با او.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:
مزمور ۳۲؛ خروج ۳۴: ۱-۹ و ۲۷-۲۸؛ انجیل متّی ۱۸: ۱۰-۱۴
دعا و تفکّر:
اگر مسیح خداوند قلب شما نیست امروز او را به قلب خود دعوت کنید و زندگی جدیدی را تجربه نمایید و اگر مسیح خداوند قلب شماست امروز به اطراف خود نگاه کنید تا گمشدهای را بیابید و او را نزد خداوندش برگردانید.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


پنجشنبه ۹ مارس ۲۰۱۷

خدا در سختیها و مشکلات از ما حمایت میکند.
«روحی که خدا به ما بخشیده است ما را ترسان نمیسازد، بلکه روح او ما را از قدرت و محبّت و خویشتنداری پُر میکند.» (دوم تیموتاؤس ۱: ۷)
با روحی سبکبال پرواز میکنیم زیرا خداوند ما از آسمان به زمین آمد تا ما را دوستان خود بخواند. او جان خود را برای ما داد تا ما را رهایی دهد. آغوش او همیشه برای ما باز است و ما میتوانیم بدون ترس در حضور او حاضر شویم و از مشارکت با او لذّت ببریم.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:
مزمور ۱۲۱؛ اشعیا ۵۱: ۱-۳؛ دوم تیموتاؤس ۱: ۳-۷
دعا و تفکّر:
به این فکر کنید که خدا چه تواناییهایی به شما بخشیده است تا آنها را در خدمت او بکار ببرید. سپس خدا را برای بخشیدن آن تواناییها به شما شکرگزاری نمایید.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


جمعه ۱۰ مارس ۲۰۱۷

خدا آنانی را که به مسیح ایمان میآورند به حضور خود میپذیرد.
«پس جای بالیدن کجاست؟ جایی برای آن نیست!...خدا یکی است و یهودیان را براساس ایمان و غیر یهودیان را از راه ا ایمان کاملاً نیک میسازد.» (رومیان ۳: ۲۷ و ۳۰)
در این دنیا هیچ چیز زمینی وجود ندارد که ارزش داشته باشد به آن فخر کنیم. نه پیشینهٔ ما نه ثروت و نه مقامی که بدست آوردهایم. تنها چیزی که میتوان به آن افتخار کرد صلیب عیسی مسیح است که برای همهٔ بشر میباشد. عیسیی مسیح همگان را به یک اندازه محبّت نمود. او برای همهٔ ما به یک اندازه مصلوب شد. به همین سبب همهٔ ما خوانده شدهایم تا هر روزه صلیب او را حمل کنیم.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:
مزمور ۱۲۱؛ میکا ۷:۱۸-۲۰؛ رومیان ۳: ۲۱-۳۱
دعا و تفکّر:
برای تمام راههایی که بدون خدا پیمودهاید و برای تمام کارهایی که بدون او انجام دادهاید نزد خدا اعتراف کنید و دعا کنید که پس از این برای او به روش او خدمت کنید.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


شنبه ۱۱ مارس ۲۰۱۷

از سرزنش مردم نهراسید.

ای کسانی که می‌دانید راستی چیست و شما کسانی که تعالیم من در دلهای شما ثبت شده به من گوش کنید. نترسید وقتی مردم شما را سرزنش می‌کنند و به شما ناسزا می‌گویند. (اشعیا ۵۱: ۷)
آیا پذیرفته شدن توسط دیگران برایتان مهم است؟ برای تصمیماتتان ارادهٔ خدا مهم است یا نظر دیگران؟ آیا باید همرنگ جماعت شد تا در نظر آنها خوب جلوه‌کنیم؟
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:
مزمور ۱۲۸؛ اعداد ۲۱: ۴-۹؛ عبرانیان ۳: ۱-۶
دعا و تفکّر:
خود را کنکاش کنید و ببینید تا چه اندازه نظر دیگران روی تصمیم عملکرد شما اثر دارد و مانع می‌شود تا ارادهٔ خدا را انجام دهید. دعا کنیم تا در تصمیمات خود به ندای روح‌القدس توجّه کنیم و ارادهٔ خداوند را بجوییم.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


یک‌شنبه ۱۲ مارس ۲۰۱۷

خدا مردگان را زنده می‌کند و نیستی‌ها را هستی می‌بخشد.
این وعده در نظر خدایی که ابراهیم به او ایمان آورد معتبر است، آن خدایی که مردگان را زنده می‌کند و نیستی‌ها را هستی می‌بخشد. (رومیان ۴: ۱۷)
آیا امروز در زندگی شما نقطهٔ تاریکی هست که برایش روزنهٔ امیدی نمی‌بینید؟ آیا احساس می‌کنید به انتهای راه رسیده و دیگر امیدی به آینده ندارید؟ و آیا ...
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:

مزمور ۱۲۱؛ پیدایش ۱۲: ۱-۴؛ رومیان ۴: ۱۷
دعا و تفکّر:

به معنا و حقیقتی که در زندگی جدیدی که در عیسای مسیح دارید بیاندیشید و عمق آن را درک نمایید. آنگاه خدا را برای این زندگی جدید و حیاتی که در او دارید شکر خواهید نمود.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


دوشنبه۱۳ مارس ۲۰۱۷

خداست که حقیقتاً سازندهٔ همه چیز است.

کسی که خانه‌ای بنا می‌کند، بیش از خود خانه سزاوار احترام است، به همین نحو عیسی نیز بیش از موسی صاحب شایستهٔ احترام است. هر خانه البتّه سازنده‌ای دارد، امّا خدا سازندهٔ همهٔ چیزهاست. (عبرانیان ۳: ۳-۴)
سازندهٔ زندگی‌های ما خود خداست. اوست که به ما این زندگی و همهٔ برکات آنرا بخشیده است. چقدر شایسته است که خدا را برای عمل دستهایش حرمت نماییم. ارادهٔ خالق و رهانندهٔ ما اینست که «ما» مسکن روح قدّوس او باشیم. چه خدای پر جلال و فیض‌بخشی داریم.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:
مزمور ۱۲۸؛ اعداد ۲۱: ۴-۹؛ عبرانیان ۳: ۱-۶
دعا و تفکّر:
به زندگی جدید خود در مسیح بیاندیشید و اینکه مسیح سازندهٔ آن است.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


سه‌شنبه ۱۴ مارس ۲۰۱۷

خدا آسمانی جدید و زمینی جدید و شهری جدید به ما وعده داده است.
«من زمینی جدید و آسمانی تازه می‌آفرینم. اتّفاقات گذشته کاملاً فراموش خواهند شد. خوشحال باشید و از آنچه آفریدم برای همیشه لذّت ببرید. اورشلیم تازه‌ای که من خواهم ساخت از خوشی لبریز خواهد بود و مردمان او خرسند خواهند بود .من به‌خاطر اورشلیم و مردم آن بسیار خوشحالم. دیگر در آنجا گریه و فریاد برای کمک نخواهد بود.» (اشعیا ۶۵: ۱۷-۱۹)
زیستن بدون امید در این زمین و زیر این آسمان به راستی دشوار است. امید ما تنها به چند روز زندگی همراه با رنج و درد این زندگی زمینی نیست؛ بلکه به آسمان و زمین و شهری که در عیسی مسیح وعدهٔ آن را داریم. در آنجا نه غمی، نه دردی، نه اشکی و نه آهی است. آیا شما هم مایلید که زندگی ابدی خود را با خدا در آنجا بگذرانید؟ درِ قلب خود را به روی مسیح بگشایید.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:
مزمور ۱۲۸؛ اشعیا ۵۶: ۱۷-۲۵؛ رومیان ۴: ۶-۱۳
دعا و تفکّر:
دعا کنیم و از خدا بخواهیم که ما را یاری دهد تا دیگران را کمک کنیم در سفر چند روزه زمینی‌شان طعم شیرین آسمان را بچشند و مشتاق شوند تا ابدیّت را در آنجا سپری نمایند.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


چهارشنبه ۱۵ مارس ۲۰۱۷

بخشیده‌شده‌ایم به همین سبب به گناه می‌گویم «نه»!

عیسی گفت: «من هم تو را محكوم نمی‌کنم. برو و دیگر گناه نكن.» (یوحنّا ۸: ۱۱)
عزیزان همهٔ ما گناهکاریم و محکوم به مرگ هستیم ولی عیسی مسیح خودش گناه ما را برداشت و ما را از قید گناه آزاد کرده است. اگر گناهی در شماست نترسید! عیسی مسیح شما را محکوم نمی‌کند بلکه شما را از هر آلودگی پاک می‌کند. دستهای خود را به سوی او برافرازید.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:
مزمور ۱۲۸؛ حزقیال ۳۶: ۲۲-۳۳؛ انجیل یوحنا ۷: ۵۳-۸: ۱۱
دعا و تفکّر:
خود را تفتیش کنید آیا کسی هست که خدا او را بخشیده ولی شما او را متهم یا محکوم می‌کنید؟
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


پنج‌شنبه ۱۶ مارس ۲۰۱۷

بخاطر فیض خداست که می‌توانیم در امید زیست نماییم.
شما زمانی از خدا دور بودید ... امّا اكنون او به وسیلۀ مرگ جسمانی مسیح، شما را با خود مصالحه داده ... در ایمان خود محكم و استوار بمانید و از آن امیدی كه در وقت شنیدن مژدۀ انجیل به دست آوردید، دور نشوید. (کولسیان ۱: ۲۲-۲۳)
هستند زمانهایی که در سختی‌ها و مشکلات، در تجربیات و وسوسه‌ها همه چیز را سرد و تاریک حس می‌کنیم. خود را در انبوه مشکلات تنها می‌بینیم و این لحظات بقدری سخت و طاقت فرسا می‌باشند که هر نوع امیدی را از دست می‌دهیم. اگر شما اکنون از خلال چنین تجربه‌ای عبور می‌کنید، خود را در حضور تسلّی بخش خدا ببینید و او مشتاق است که شما را از این مشکلات و وسوسه‌ها رهایی دهد. خداوند ما امیدی است که هرگز زائل نخواهد شد.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:
مزمور ۹۵ ، خروج ۱۶: ۱-۱۸، کولسیان ۱: ۱۵-۲۳
دعا و تفکّر:
از خدا بخواهید که در زمان‌هایی که وسوسه می‌شوید و بدون امید زندگی کنید، به شما امید ببخشد.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


جمعه ۱۷ مارس ۲۰۱۷

اتّحاد و یگانگی ما با دیگران در مسیح عیسی است.

مسیح، ... ما را با هم متحّد ساخته‌است. او با بدن جسمانی خود، دیوارهای جدایی را فرو ریخت.‌ (افسسیان ۲: ۱۴)
در این روزهای پیرایش بیایید به یاد آوریم که مسیح تنها ما را نجات نداده بلکه همسایهٔ ما نیز محبت نموده است و او را نیز نجات بخشیده است. این ارادهٔ خداوند است که ما برای اتحاد با سایر ایماندارن بکوشیم و به یاد آنها باشیم.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:

مزمور ۹۵، خروج ۱۶: ۹-۲۱، افسسیان ۲: ۱۱-۲۲
دعا و تفکّر:
آنانی را که در ایمان به مسیح مانند شما اعضای بدن او هستند به یاد آورید و ببیند چگونه می‌توانید با نزدیک شدن به او برای اتحاد بدن مسیح قدم بردارید.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


شنبه ۱۸ مارس ۲۰۱۷

امروز به صدای خدا گوش فرا دهید.

«او خدای ما و ما قوم او هستیم. ما گلّهٔ او و او شبان ماست. به آنچه امروز می‌گوید، گوش کنید. همانند اجدادتان در بیابان مریبا و مسّا، تمرّد نکنید.» (مزمور ۹۵: ۷-۸)
اگر گوسفندی در گله به صدای شبان گوش نکند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ امروز به این فکر کنید که آیا در زندگی شما لحظاتی بوده است که به صدای خدا گوش نداده‌اید و راه خود را رفته‌اید؟
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:

مزمور ۹۵، خروج ۱۶: ۲۷-۳۵، یوحنّا ۴: ۱-۶
دعا و تفکّر:
از خدا بخواهید به شما نشان دهد تمردها و سرکشی‌های شما را به شما نشان دهد و بخواهید گوش‌های دلتان باز شود تا صدای خدا را که با شما سخن می‌گوید بشنوید.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


یکشنبه ۱۹ مارس ۲۰۱۷

ایمان داریم چون خودمان صدای عیسی را شنیده‌ایم.

به آن زن گفتند: «حالا دیگر به‌خاطر حرف تو نیست كه ما ایمان داریم، زیرا ما خود سخنان او را شنیده‌ایم و می‌دانیم كه او در حقیقت نجات‌دهندۀ عالم است.» (یوحنّا ۴: ۴۲)
آیا این آیه می‌تواند شهادت امروز شما باشد که نه بخاطر تجربیات و گفته‌های دیگران بلکه به خاطر ملاقات شخصی خودم به عیسی ایمان دارم؟
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:

مزمور ۹۵، خروج ۱۷: ۱-۷، رومیان ۵: ۱-۱۱، یوحنّا ۴: ۵-۴۲
دعا و تفکّر:
از خدا شکرگزاری کنیم که خودمان شخصاً صدای عیسی مسیح را شنیده‌ایم و از خدا بخواهیم به ما نشان دهد چگونه عیسی مسیح را به دیگران معرفی کنیم.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


دوشنبه ۲۰ مارس ۲۰۱۷

خدا در سختی‌ها و مشکلات از ما حمایت می‌کند.

آن‌نوكر پرسید: «اگر آن‌دختر حاضر نشود وطن ‌خود را ترک‌كند و با من ‌به ‌این ‌سرزمین ‌بیاید چه‌كنم‌؟ ... ابراهیم‌جواب داد: ... «خداوند، خدای آسمان ... به ‌من ‌قول‌داد كه ‌این ‌سرزمین ‌را به‌نسل‌من ‌خواهد داد. او فرشتۀ خود را قبل‌از تو خواهد فرستاد. بنابراین‌تو می‌توانی در آنجا زنی برای پسرم ‌بگیری.» (پیدایش ۲۴: ۵-۷)
امروز در پیرایش دل خود، سعی کنیم درک کنیم که وقتی خود را دستان قدرتمند خدا قرار می‌دهیم تا ارادهٔ او را انجام دهیم او هم راه را برای ما هموار خواهد کرد.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:

مزمور ۸۱ ، پیدایش ۲۴: ۱-۲۷ ، دوم یوحنّا ۱-۱۳
دعا و تفکّر:
از خدا بخواهید که هر گاه دچار شک و تردید می‌شوید به شما یقین و اطمینان ببخشد.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


سه‌شنبه ۲۱ مارس ۲۰۱۷

هیچ چیز از خدا برایتان مهم‌تر نباشد.

هرگز نباید خدای دیگری را بپرستید و به خدای بیگانه سجده کنید. من خداوند، خدای شما هستم،» (مزمور ۸۱: ۹-۱۰)
بیایید امروز دلهای خود را از هرآنچه از خدا نیست پاک کنیم و چیزهایی را که به غیر از خدا در رأس زندگی خود گذاشته‌ایم را از خود دور کنیم.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:

مزمور ۸۱ ، پیدایش ۲۹: ۱-۱۴ ، اول قرنتیان ۱۰: ۱-۴
دعا و تفکّر:
از خدا بخواهید به شما نشان دهد که آیا در زندگی شما چیزهایی بوده‌اند که شما فکر کرده‌اید به آنها نیاز دارید و کم‌کم آنها در زندگی برای شما از خدا مهم‌تر شده‌اند.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


چهارشنبه ۲۲ مارس ۲۰۱۷

خدا در سختی‌ها و مشکلات از ما حمایت می‌کند.

عیسی مسیح فرمود:«اگر کسی تشنه است، نزد من بیاید و بنوشد. چنانکه نوشته شده است: نهرهای آب زنده از درون آن کسی‌که به من ایمان بیاورد جاری خواهد گشت این سخنان را دربارۀ روح‌القدس كه می‌بایست به همۀ ایماندارانِ به او داده شود، می‌گفت.
اگر شما هم امروز تشنهٔ حقایق الهی هستید، منبع اصلی آن عیسی مسیح است که برای اینکه این حقایق را به ما بیاموزاند وعده داد که بعد از او روح‌القدس ما را به جمیع نیکویی هدایت خواهد نمود و ما را سیرآب خواهد کرد.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:

مزمور ۸۱؛ ارمیا ۲: ۴-۱۳؛ یوحنا ۷:۱۴-۳۱ و ۳۷-۳۹
دعا و تفکّر:
خدا را برای عطای روح‌القدس که در وجود شما شکر کنید.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


پنج‌شنبه ۲۳مارس ۲۰۱۷

روح‌قدّوس خدا را محزون نسازید.

یک كلمۀ زشت از دهانتان خارج نشود بلكه گفتار شما همیشه به جا، خوب و بناکننده باشد تا در نتیجۀ آن به شنوندگان فیضی برسد. روح‌قدّوسِ خدا را محزون نسازید، زیرا او مُهر مالكیّت خدا بر شماست تا روزی كه در آن کاملاً آزاد می‌شوید. (افسسیان ۴: ۲۹-۳۰)
روح‌القدس که در درون ماست ما را راهنمایی می کند تا از هر گناه پاک شویم؛ زیرا او متحمّل گناه نمی‌شود. با هر گناهی که انجام می‌دهیم و با اعتراف نکردن هر گناه او را ناراحت و محزون می‌سازیم.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:

مزمور ۲۳؛ اول سموئیل ۱۵: ۱۰-۲۱؛ افسسیان ۴: ۲۵-۳۰
دعا و تفکّر:

دعا کنیم خدا ما را از وسوسه‌های شیطان و از هر گناه باز دارد.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


جمعه ۲۴ مارس ۲۰۱۷

ما خوانده شده‌ایم تا چون نور بدرخشیم.

شما زمانی تاریكی بودید امّا اكنون در اتّحاد خود با خداوند، نور هستید. پس مانند فرزندان نور زندگی كنید، زیرا ثمرۀ نور، همه‌نوع خوبی، نیكی و حقیقت می‌باشد. (افسسیان ۵: ۸-۹)
ما که خود زمانی در تاریکی زندگی می‌کردیم، باید برای آنانی که در تاریکی زندگی می‌کنند نور باشیم. به زندگی‌های سرد و بی‌جان آنان نور مسیح را منعکس کنیم تا آنها نیز به سوی نور حقیقی یعنی عیسی مسیح رهنمون گردند.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:

مزمور ۲۳؛ اول سموئیل ۱۵: ۲۲-۳۱؛ افسسیان ۵: ۱-۹
دعا و تفکّر:

خود را بیازمایید تا مبادا غرور و خودخواهی مانع تابیدن نور مسیح از وجود شما گردد.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


شنبه ۲۵ مارس ۲۰۱۷

تاریکی هرگز نمی‌تواند بر نور چیره گردد.

نور در تاریكی می‌تابد و تاریكی هرگز بر آن چیره نشده است. (یوحنا ۱: ۵)
تا زمانی که در نور عیسی مسیح زندگی می‌کنیم و به هدایت روح‌القدس توجّه و عمل می‌کنیم تاریکی هرگز نمی‌تواند بر ما چیره شود.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:

مزمور ۲۳؛ اول سموئیل ۱۵: ۳۲-۳۵؛ یوحنا ۱: ۱-۹
دعا و تفکّر:

اعتراف کنید که عیسی مسیح، نور حقیقی است و ایمان شما متّکی بر اوست.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


یکشنبه ۲۶ مارس ۲۰۱۷

رحمت‌های خدا تا ابدالآباد است.

اطمینان دارم که تمام عمرم به من لطف و محبّت خواهی نمود و تا زمانی که زنده هستم، در خانۀ تو ساکن خواهم بود. (مزمور ۲۳: ۶)
آغوش خداوند و حضور او جای امنی است که می‌توانیم تمام روزهای عمرمان را در آنجا با امنیّت سپری کنیم؛ زیرا که رحمتهای خدا پایان ناپذیر هستند و برکات او تا ابدالآباد با ما می‌باشند.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:

مزمور ۲۳؛ اول سموئیل ۱۶: ۱-۱۳؛ افسسیان ۵: ۸-۱۴
دعا و تفکّر:

خدا را برای رحمت‌های بی‌کرانش و محبّت پایدارش شکر کنیم و از خدا بخواهیم ما را کمک نماید تا دیگران را نیز به سوی این دریای بی‌کران محبّت رهمنون شویم.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


دوشنبه ۲۷ مارس ۲۰۱۷

تنها مددکار حقیقی خداست.

به رهبران انسانی توکّل نکنید. خوشا به حال کسی‌که خدای یعقوب مددکار اوست و بر خداوند، خدای خود توکّل می‌کند. (مزمور ۱۴۶:‌ ۳ و ۵)
 هیچ انسانی نمی‌‌تواند ما را نجات بدهد. انسان‌ها با توجّه به موقعیّت، مقام، ثروتشان، و... مرتباً در حال تغییر هستند و به حسب منافع‌شان رنگ عوض می‌کنند؛ امّا خداست که دیروز امروز و تا ابدالآباد همان و تغییر ناپذیر است. اتّکا و امیدتان را بر خدا بگذارید چون که حتّی وقتی شما از او روی برگردانید، باز هم او شما را دوست دارد.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:

مزمور ۱۴۶؛ اشعیا ۵۹: ۹-۱۹؛ کارهای رسولان ۹: ۱-۲۰
دعا و تفکّر:

از خدا بخواهید که شما را در ارادهٔ خودش بر روی زمین برای برقراری عدالت و رسیدگی به ستمدیگان بکار ببرد.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


سه‌شنبه ۲۸ مارس ۲۰۱۷

چقدر زیباست وقتی برای دیگران دعا می‌کنیم.

از همان روزی كه این را شنیدیم، همیشه برای شما دعا می‌کنیم و از خدا می‌خواهیم كه شما را از بینش و فهم روحانی پُر نماید تا ارادۀ او را کاملاً درک كنید. (کولسیان ۱: ۹)
امروز قبل از اینکه سر خود را در برابر خدا خم کنید به‌یاد آورید چه کسانی امروز از کنار شما رد شدند. به‌یاد آورید به چند نفر قول دادید تا برایشان دعا کنید. آنها را به حضور خدا بیاورید.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:

مزمور ۱۴۶؛ اشعیا ۴۲: ۱۴-۲۱؛ کولسیان ۱: ۹ـ۱۴
دعا و تفکّر:

هنگامی که به حضور خداوند می‌روید به یاد آورید عزیزانی را که دعای شما می‌تواند مسیر زندگی آنها را عوض کند. برای یکایک آنها دستان خود را به سوی خدا برافرازید.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


چهارشنبه ۲۹ مارس ۲۰۱۷

عیسی خداوند شفا دهنده است.

عیسی چشمان آنها را لمس كرد و فرمود: «بر طبق ایمان شما برایتان انجام بشود» و چشمان آنها باز شد. (انجیل متّی ۹: ۲۹-۳۰)
عزیزان شما نیز امروز وقتی از عیسی تقاضایی دارید، آن را با ایمان بطلبید و مطمئن باشید که عیسی بر آرزوهای قلبی شما سبقت خواهد جست. خدای ما پدری است که اراده‌اش برای فرزندانش بهترین‌هاست. بله بهترین‌های خدا از آن شماست. آن را با ایمان بطلبید.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:

مزمور ۱۴۶؛ اشعیا ۶۰: ۱۷-۲۲؛ انجیل متّی ۹: ۲۷-۳۴
دعا و تفکّر:

امروز در دعای خود آنانی را که به شفای عیسی مسیح نیاز دارد به یاد آورید و برایشان شفای مسیح را بطلبید باشد که خداوند روح و جسم آنان را شفا بخشد.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


دوشنبه ۳ آوریل ۲۰۱۷

هنگامی که ناامید هستید نزد خدا دعا کنید.

دستهای خود را برای دعا به درگاه تو بلند میکنم. مانند زمین خشکی که تشنۀ آب است، همچنان جان من تشنۀ توست.
خداوندا، دعایم را هرچه زودتر مستجاب کن، زیرا امیدم را از دست دادهام. روی خود را از من مپوشان، مبادا بمیرم  و به دیار خاموشان بروم. (مزمور ۱۴۳: ۶-۷)
در هنگام ناامیدی میتوانیم دستهای خود را نز امید زندهٔ خود یعنی عیسی مسیح دراز کنیم زیرا که او امید و امید بخش زندگی ماست. مسیح زنده است. قبر او خالی است و همیشه قادر است که ما را امید ببخشد.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:
مزمور ۱۴۳؛ اول پادشاهان ۱۷: ۱۷-۲۴؛ کارهای رسولان ۲۰: ۷-۱۲
دعا و تفکّر:
دعا کنیم تا امید ما همیشه بر عیسی مسیح باشد که دیروز، امروز و تا ابدالاباد همان است و تغییر نمیکند. ناامیدان را نیز در دعاهای خود به یاد آورید.

ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


سهشنبه ۴ آوریل ۲۰۱۷

از راه فیض خداست که نجات یافتهاید.

امّا رحمت و بخشایش خدا آنقدر غنی و محبّتش نسبت به ما آنچنان عظیم است كه اگرچه به علّت خطاهای خود مرده بودیم، ما را با مسیح زنده گردانید. زیرا از راه فیض خداست كه شما نجات یافتهاید. (افسسیان ۴:۴-۵)
خدا محبّت است و محبّتش پایدار است. علیرغم کاستیها و ضعفهای ما محبّت او پایان ناپذیر است. وارای افت و خیزهای ما محبّت او استوار است. او ما را محبّت میکند زیرا که او محبّت است. به همین سبب یگانه پسرش را فرستاد تا من و شما را با فیض عظیمش نجات بخشد. پس درنگ نکن و به نزدش بشتاب.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:
مزمور ۱۴۳؛ دوم پادشاهان ۴: ۱۸-۳۷؛ افسسیان ۲: ۱-۱۰
دعا و تفکّر:
خدا را برای محبّت پایدارش که علیرغم لیاقتمان نسبت به ما دارد شکر کنیم.

ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


چهارشنبه ۵ آوریل ۲۰۱۷

خدا وند خدای زنده است.

همه در آن عالم مانند فرشتگان آسمانی خواهند بود. خدا میفرماید، «من خدای ابراهیم، خدای اسحاق و خدای یعقوب هستم خدا خدای مردگان نیست، بلكه خدای زندگان است.» (متّی ۲۲:۳۰و۳۲)
ما نزد خدایی دعا میکنیم که از ما دور نیست، خدایی که در قبر نمیگنجد، و مکان، زمان، و زبان او را محدود نمیسازد. در هرجایی که هستید با هرزبانی که قلب شما سخن میگوید او را تمجید نمایید؛ زیرا در در شماست.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:

مزمور ۱۴۳؛ ارمیا ۳۲: ۱-۹ و ۳۶-۴۱؛ متّی ۲۲: ۲۳-۳۳
دعا و تفکّر:
دعا کنید و از خدا بخواهید به شما کمک کند به کسانی که در سوگ عزیزان خود نشتستهاند و بر این باروند که خدای زندهای وجود ندارد کمک کنید و تسلی دهید.

ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


پنجشنبه ۶ آوریل ۲۰۱۷

خدا کار خودش را در ما به کمال خواهد رسانید.

دعایم این است كه محبّت شما همراه با آگاهی و كمال دانایی بیشتر و بیشتر شود. تا همهچیز را بیازمایید و عالیترین آنها را انتخاب كنید. آن وقت در روز عظیم مسیح بیعیب و بیتقصیر خواهید بود. همچنین دعا میکنم كه زندگی شما از ثمرات نیكی مطلق كه به وسیلۀ عیسای مسیح برای جلال و ستایش خدا به دست میآید، سرشار گردد. (فیلیپیان ۱: ۹-۱۱)
این وعده خدا برای همهٔ ماست که او ما را برای انتخاب درست کمک میکند. هرگاه درصدد اتخاذ تصمیمی هستید و هرگاه برسر دو راهی هستید نمیدانید باید از کدام راه بروید او به شما خواهد گفت.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:
مزمور ۳۱: ۹-۱۶؛ اول سموئیل ۱۶: ۱۱-۱۳؛ فیلیپیان ۱: ۱-۱۱
دعا و تفکّر:
دعا کنید و از خدا بخواهید که به شما کمک کند تا انتخابهای درست داشته باشید.

ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


جمعه ۷ آوریل ۲۰۱۷

از سختیها و جفاها نهراسید .

به هیچ وجه از مخالفین نترسید زیرا این شهامت شما به آنها ثابت میکند كه به سوی هلاكت میروند و شما نجات خواهید یافت و این هم از خداست چون این امتیاز به شما عطا شده است كه نه تنها به مسیح ایمان آورید، بلكه بهخاطر او نیز رنج و زحمت ببینید. (فیلیپیان ۱: ۲۸-۲۹)
مسیح به ما هشدار داده است که سختیها و جفاها خواهد آمد و نیز وعده داده است که برای لحظهای ما را تنها نمیگذارد. او همراه شما خواهد بود نهراسید زیرا هیچ کس نمیتواند ما را از محبت مسیح جدا سازد.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:
مزمور ۳۱: ۹-۱۶؛ ایوب ۱۳: ۱۳-۱۹؛ فیلیپیان ۱: ۲۱-۳۰
دعا و تفکّر:
دعا کنید تا خدا در سختیها به شما جرأت و شهامت بدهد. شما مردمک چشم او هستید.

ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


شنبه ۸ آوریل ۲۰۱۷

عیسی میدانست که به طرف مرگ میرود.

عیسی به آنها فرمود: «ما اكنون به اورشلیم میرویم و پسر انسان به دست سران كاهنان و علما تسلیم خواهد شد. آنها او را محكوم به مرگ خواهند كرد و به دست بیگانگان خواهند سپرد. آنها او را مسخره خواهند نمود، به رویش آب دهان خواهند انداخت، او را تازیانه خواهند زد و خواهند كشت، امّا پس از سه روز دوباره زنده خواهد شد.» (مرقس ۱۰: ۳۳-۳۴)
عیسای خداوند میدانست که چه چیزی در انتظارش میباشد. او فرمود کسی مرا مجبور نمیسازد بلکه خودم میخواهم جان خود را برای شما بدهم.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:
مزمور ۳۱: ۹-۱۶؛ سوگنامهٔ ارمیا ۳: ۵۵-۶۶؛ مرقس ۱۰: ۳۳-۳۴
دعا و تفکّر:
دعا و تفکر نمایید که چگونه عیسی به طرف اورشلیم رفت در حالی که میدانست او را مصلوب خواهند کرد.

ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


یکشنبه ۶ آوریل ۲۰۱۷ (یکشنبهٔ نخل)

عیسی زندگیاش را در دستهای خدا نهاد.

وحشت اطرافم را فراگرفته، آنها برضد من دسیسه میچینند تا مرا به قتل برسانند؛ امّا ای خداوند، من بر تو اعتماد دارم و میگویم: «تو خدای من هستی.» زندگی من در دست توست. (مزمور ۳۱: ۱۳-۱۵)
بیایید همانند عیسی احساس واقعی قلب خود را به خدا بگوییم و مانند او اعتماد خود را تنها و تنها بر او بگذاریم.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:
مزمور ۳۱: ۹-۱۶؛ متّی ۲۱: ۱-۱۱؛ اشعیا ۵۰: ۴-۹؛ فیلیپیان ۲: ۵-۱۱
دعا و تفکّر:
دعا کنید تا مانند عیسی رفتار کنید.

ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


دوشنبه ۱۰ آوریل ۲۰۱۷

عیسی خود را به عنوان قربانی بدون گناه تقدیم کرد.

چقدر بیشتر خون مسیح انسان را پاک میگرداند! او خود را به عنوان قربانی بیعیب به وسیلۀ روح جاودانی به خدا تقدیم كرد. (عبرانیان ۹: ۱۴(
خون قربانیها یاری پاک کردن گناهان ما را نداشت بنابراین عیسی مسیح که چون برهٔ قربانی بدون گناه و بدون عیب بود، جان خودش را برای ما برای روی صلیب قربانی کرد تا یکبار و برای همیشه گناهان ما بخشیده شود. بیایید این بخشش رایگان خدا را دریافت کنید و لذّت حیاتی تازه برخوردار شوید.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:
مزمور ۳۶: ۵-۱۱؛ اشعیا ۴۲: ۱-۹؛ عبرانیان ۹:۱۱-۱۵؛ انجیل یوحنا ۱۲: ۱-۱۱
دعا و تفکّر:
به این فکر کنید که عیسی با وجودی که حقّش نبود مصلوب شود برای ما مصلوب شد. حال عکسالعمل ما چه باید باشد؟


سه شنبه ۱۱ آوریل ۲۰۱۷

جهان نمیتواند راههای خدا را بپذیرد.

«یهودیان خواستار معجزات هستند و یونانیان دانش و حكمت را دنبال میکنند، امّا ما مسیح مصلوب شده را اعلام میکنیم، اگر چه این پیام برای یهودیان سبب لغزش و برای یونانیان جهالت است.» (اول قرنتیان ۱: ۲۲-۲۳)
جهان راههای خدا را نمیتواند بپذیرد، ولی ما اگر چه در این جهان زندگی میکنیم با این وجود متعلّق به این جهان نیستیم بلکه از آن خداوند میباشیم. ما به او و به روشهای او اعتماد داریم.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:
مزمور ۷۱: ۱-۱۴؛ اشعیا ۴۹: ۱-۷؛ ۱قرنتیان ۱: ۱۸-۳۱
دعا و تفکّر:

به خاطر داشته باشید که خدا از راههای گوناگون کار میکند و این درحالی است که دنیای امروز آن را خوار میشمارد و نمیتواند آنرا باور کند. کافی است که شما اعتماد خود را بر خدا بنهید و بدانید که برای خدا هیچ امری محال نیست. زمین و آسمان در دستهای پُر قدرت اوست.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


چهارشنبه ۱۲ آوریل ۲۰۱۷

عیسی شرم صلیب را متحمّل شد تا جلال خدا را نمایان سازد.

«به عیسی كه ایمان ما را به وجود آورده و آن را كامل میگرداند، چشم بدوزیم. چون او بهخاطر شادیای كه در انتظارش بود، متحمّل صلیب شد و به رسوایی مردن بر روی صلیب اهمیّت نداد و اکنون بر دست راست تخت الهی نشسته است». (عبرانیان ۱۲: ۲)
عیسی مسیح روی صلیب رفت تا گناه و شرم جهان را برخود گیرد و به این وسیله با نجات بشر جلال خدا را ظاهر سازد. شایسته است ما نیز با زندگی مسیحایی خود نام خدا را بر روی زمین جلال دهیم.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:
مزمور ۷۰؛ اشعیا ۵۰: ۴-۹؛ عبرانیان ۱۲: ۱-۳
دعا و تفکّر:
به این کار مسیح که شرم صلیب را تحمّل کرد تا خدا را جلال دهد فکر کنید و ببینید این کار او امروز در زندگی شما چه معنایی دارد.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


پنجشنبه ۱۳ آوریل ۲۰۱۷ (شام آخر)

در مراسم شام آخر (شام خداوند) کار عیسی مسیح را بهیاد میآوریم.
«عیسای خداوند در شبی كه تسلیم دشمنان شد، نان را گرفت و بعد از شكرگزاری آن را پاره كرده، گفت: «این است بدن من برای شما. این را بهیاد من بجا آورید.» (اول قرنتیان ۱۱: ۲۳-۲۴)
در مراسم شام آخر (شام خداوند) به یاد میآوریم که عیسای خداوند برای ما چه کرد تا ما نیز تمامیت قلب خود را به او بدهیم و او را پادشاه قلب و زندگی خود بدانیم.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:
مزمور ۱۱۶: ۱-۲ و ۱۲ و ۱۹؛ خروج ۱۲: ۱-۱۴؛ اول قرنتیان ۱۱: ۲۳-۲۶؛ انجیل یوحنا ۱۳: ۱-۱۷ و ۳۱-۳۵
دعا و تفکّر:
برای تمام کسانی که خود را تسلیم عیسای مسیح نمودهاند و او را نه تنها در مراسم شام آخر بلکه در تمام لحظات زندگی بهیاد میآورند، شکر نمایید.
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


جمعه ۱۴ آوریل ۲۰۱۷ (جمعهٔ نیک)

عیسای مسیح وقتی روی صلیب بود، درد و عذاب خود را با آیاتی از مزمور بیان کرد.
«خدای من، خدای من! چرا مرا ترک کردی؟ چرا از من دور هستی و کمکم نمیکنی  و به فریادم نمیرسی؟» (مزمور ۲۲: ۱)
بر دوش گرفتن بار گناه بشر برای عیسی بقدری سخت و طاقتفرسا بود که که نزد خداوند فریاد برآورد: «چرا مرا ترک کردهای ...» عیسای مسیح این رنج را قبول کرد تا ما از لعنت گناه آزاد شویم. پس مراقب باشیم که بار دیگر خود را اسیر گناه نسازیم.
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی
مزمور ۲۲؛ اشعیا ۵۲: ۱۳-۵۳: ۱۲؛ عبرانیان ۱۰: ۱۶-۲۵
دعا و تفکّر:
خدای قدّوس، امروز شکرگزاریهای خود را به درگاه تو بلند میکنیم برای عیسای مسیح که جان خود را داد تا ما بتوانیم به تو نزدیک شویم. ما قلب خود را به سوی تو باز میکنیم تا هر روز به تو نزدیکتر شویم. به دستانی که پسر یگانهٔ خدا را به صلیب کشیدند فکر کنیم. بیایید اعتراف کنیم که سخنان و کارهای گناهآلود ما نیز پسر تو را به صلیب کشاند. خداوندا ما را کمک کن و قوّت عطا نما تا در پیروی از تو، تا به روز آخر امین بمانیم. در نام عیسی مسیح آمین!
ˆ† ˆ† ˆ† ˆ†


شنبه ۱۵ آوریل ۲۰۱۷ (شنبهٔ مقدّس)

ما نیز باید آماده باشیم تا جفا ببینیم.
«پس چون مسیح متحمّل درد و رنجهای جسمانی شد، شما نیز باید خود را برای همین كار آماده و مسلّح سازید. زیرا کسیکه درد و رنج كشیده است، دیگر گرفتار گناه نمیشود و تا آخر عمر خود بر طبق ارادۀ خدا زندگی خواهد كرد، نه به خواهشهای شهوات نفسانی.» (اول پطرس ۴: ۱-۲)
آیاتی برای مطالعهٔ شخصی:
مزمور ۳۱: ۱-۴ و ۱۵-۱۶؛ ایوب ۱۴: ۱-۱۴؛ ا پطرس ۴: ۱-۸
دعا و تفکّر:
دعا کنیم و به خاطر داشته باشیم خداوندی که وعده داده است از ما مراقبت کند و ما را نجات بخشد، همچنین به ما هشدار داده است که دچار جفاها نیز خواهیم شد. با پیروی از خدا و نزدیکتر بودن به او خود را آمادهٔ جفا نماییم.